Δελτίο Τύπου για το Παιδαγωγικό Συμπόσιο “Εκπαίδευση για το μέλλον: ανάπτυξη δεξιοτήτων και στάσεων για την προσέγγιση των προκλήσεων” της Δ.Δ.Ε. Δράμας

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας, σε συνεργασία με την Ιερά Μητρόπολη Δράμας, το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης (Σχολή Γεωτεχνικών Επιστημών, Τμήμα Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος, στη Δράμα και το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Διδακτική των Επιστημών και Σύγχρονες Τεχνολογίες», στην Καβάλα), την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας, την Ένωση Κυριών Δράμας, το Δήμο Δράμας, τον Επιστημονικό και Πολιτιστικό Σύλλογο «Εκπαιδευτικός Κύκλος» και το Επιστημονικό Περιοδικό Ανοικτής Πρόσβασης «Εκπαιδευτικός Κύκλος, διοργανώνει τριήμερο Εκπαιδευτικό Συμπόσιο (26-28 Απριλίου 2024) με θέμα:
“Εκπαίδευση για το μέλλον: ανάπτυξη δεξιοτήτων και στάσεων για την προσέγγιση των προκλήσεων”.
Ο στόχος του Συμποσίου είναι η εκπαιδευτική κοινότητα να συζητήσει στοχαστικά για το μέλλον, διερευνώντας και αναδεικνύοντας τις συνθήκες κάτω από τις οποίες οι σημερινοί μαθητές και αυριανοί πολίτες θα αναπτύξουν δεξιότητες και στάσεις ζωής, προκειμένου, ως ενήλικοι να προάγουν αξίες που σχετίζονται με τον βιώσιμο τρόπο ζωής, τα ανθρώπινα δικαιώματα, την αειφόρο ανάπτυξη, την περιβαλλοντική συνείδηση, την ισότητα των φύλων, την κουλτούρα της ειρήνης και την ταυτότητα του παγκόσμιου πολίτη.
Το Συμπόσιο θα περιλαμβάνει στρογγυλές τράπεζες στις οποίες θα αναλυθούν και θα συζητηθούν οι σύγχρονες σχετικά με το θέμα τάσεις και προοπτικές, καθώς και βιωματικά εργαστήρια και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και εκπαιδευτές ενηλίκων, σε φοιτητές, ερευνητές, μαθητές, μαθήτριες και σε πολίτες γενικότερα που ενδιαφέρονται για τα υπό διερεύνηση πεδία. Οι συμμετέχοντες/ουσες στο Συμπόσιο θα έχουν ενεργή συμμετοχή σε όλες τις διαδικασίες, καθώς μέχρι και τη διοργάνωση του Συμποσίου, θα έχουν τη δυνατότητα να καταθέτουν διαδικτυακά τις απόψεις τους επί του θέματος. Οι απόψεις αυτές θα ληφθούν υπόψη από τους εισηγητές κατά την υλοποίηση του Συμποσίου και θα αποτελέσουν αντικείμενο συζήτησης και επεξεργασίας. Κατά τη διάρκεια του Συμποσίου, η συμμετοχή όλων μέσα από τις στρογγυλές τράπεζες και τα βιωματικά εργαστήρια θα είναι ενεργή και βιωματική. Τα πορίσματα του Συμποσίου θα ανακοινωθούν σε ειδική έκδοση του επιστημονικού περιοδικού ανοικτής πρόσβασης «εκπαιδευτικός κύκλος», όπου εκτός από τις ανακοινώσεις των κεντρικών εισηγητών, θα γίνουν δεκτά μετά από κρίση και σχετικά άρθρα των συμμετεχόντων στο Συμπόσιο.

Σχεδιάσαμε και παραδίδουμε στην εκπαιδευτική κοινότητα τη δράση αυτή με την ελπίδα και την ευχή πως ο διάλογος που θα αναπτυχθεί θα έχει συνέχεια και θα προσφέρει σημαντικά και ουσιαστικά πορίσματα στην εκπαιδευτική κοινότητα και στην κοινωνία γενικότερα. Η συμμετοχή σε όλες τις εργασίες του Συμποσίου (βιωματικά εργαστήρια, στρογγυλές τράπεζες, κατάθεση απόψεων και πιθανές δημοσιεύσεις στο περιοδικό, θα είναι δωρεάν και θα συνοδεύονται από βεβαίωση συμμετοχής στις σχετικές διεργασίες.

Για εκδήλωση ενδιαφέροντος/συμμετοχή, βεβαιώσεις συμμετοχής και κατάθεση απόψεων συμπληρώστε τη φόρμα: https://forms.gle/UL8TTKRQQ98LE2ry7

Πληροφορίες θα παρέχονται στα τηλέφωνα της ΔΔΕ Δράμας 2521351 -294, -223, -225

ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΔΡΑΜΑΣ