Δελτίο Τύπου για το Παιδαγωγικό Συμπόσιο “Εκπαίδευση για το μέλλον: ανάπτυξη δεξιοτήτων και στάσεων για την προσέγγιση των προκλήσεων” της Δ.Δ.Ε. Δράμας

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας, σε συνεργασία με την Ιερά Μητρόπολη Δράμας, το Δήμο Δράμας, την Περιφερειακή Ενότητα Δράμας, το Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδας (Σχολή Γεωτεχνικών Επιστημών, Τμήμα Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος, στη Δράμα) και το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Διδακτική των Επιστημών και Σύγχρονες Τεχνολογίες», στην Καβάλα, την Ένωση Κυριών Δράμας και τον Επιστημονικό και Πολιτιστικό Σύλλογο «Εκπαιδευτικός Κύκλος», διοργανώνει τριήμερο Συμπόσιο (26-28 Απριλίου 2024) με θέμα:

“Εκπαίδευση για το μέλλον: ανάπτυξη δεξιοτήτων και στάσεων για την προσέγγιση των προκλήσεων”.

Ο στόχος του Συμποσίου είναι η εκπαιδευτική κοινότητα να συζητήσει στοχαστικά για το μέλλον, διερευνώντας και αναδεικνύοντας τις συνθήκες κάτω από τις οποίες οι σημερινοί μαθητές και αυριανοί πολίτες θα αναπτύξουν δεξιότητες και στάσεις ζωής, προκειμένου, ως ενήλικοι να προάγουν αξίες που σχετίζονται με τον βιώσιμο τρόπο ζωής, τα ανθρώπινα δικαιώματα, την αειφόρο ανάπτυξη, την περιβαλλοντική συνείδηση, την ισότητα των φύλων, την κουλτούρα της ειρήνης και την ταυτότητα του παγκόσμιου πολίτη.
Συνάμα, στόχος του Συμποσίου είναι να διερευνηθούν οι συνθήκες κάτω από τις οποίες η δια βίου μάθηση σε επίπεδο μη τυπικής εκπαίδευσης και στο πλαίσιο της εκπαίδευσης ενηλίκων, μπορεί να συμβάλλει διαχρονικά στην απόκτηση δεξιοτήτων και στην αλλαγή στάσεων των πολιτών, προκειμένου αυτοί να κατανοήσουν τις προκλήσεις που αντιμετωπίζει ο κόσμος σήμερα και να αναπτύξουν τις δεξιότητες και τις στάσεις που απαιτούνται για να τις αντιμετωπίσουν αποτελεσματικά.
Το Συμπόσιο θα περιλαμβάνει στρογγυλές τράπεζες στις οποίες θα αναλυθούν και θα συζητηθούν οι σύγχρονες σχετικά με το θέμα τάσεις και προοπτικές, καθώς και βιωματικά εργαστήρια και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και εκπαιδευτές ενηλίκων, σε φοιτητές, ερευνητές και σε πολίτες γενικότερα που ενδιαφέρονται για τα υπό διερεύνηση πεδία. Οι συμμετέχοντες στο Συμπόσιο θα έχουν ενεργή συμμετοχή σε όλες τις διαδικασίες, καθώς μέχρι και τη διοργάνωση του Συμποσίου, θα έχουν τη δυνατότητα να καταθέτουν διαδικτυακά τις απόψεις τους επί του θέματος. Οι απόψεις αυτές θα ληφθούν υπόψη από τους εισηγητές κατά την υλοποίηση του Συμποσίου και θα αποτελέσουν αντικείμενο συζήτησης και επεξεργασίας. Κατά τη διάρκεια του Συμποσίου, η συμμετοχή όλων μέσα από τις στρογγυλές τράπεζες και τα βιωματικά εργαστήρια θα είναι ενεργή και βιωματική.
Ειδικά για τα βιωματικά εργαστήρια, θα υπάρχουν δύο ομάδες συνέδρων: μία με την ιδιότητα των συμμετεχόντων στη βιωματική δράση και μία με την ιδιότητα των θεατών. Στο τέλος κάθε βιωματικής δράσης θα ακολουθεί συζήτηση μεταξύ όλων των συμμετεχόντων. Ομοίως, στις στρογγυλές τράπεζες θα προηγείται μία σύντομη τοποθέτηση από τους εισηγητές και θα ακολουθεί συζήτηση.
Τα πορίσματα του Συμποσίου θα ανακοινωθούν σε ειδική έκδοση του επιστημονικού περιοδικού ανοικτής πρόσβασης «εκπαιδευτικός κύκλος», όπου εκτός από τις ανακοινώσεις των κεντρικών εισηγητών, θα γίνουν δεκτά μετά από κρίση και σχετικά άρθρα των συμμετεχόντων στο Συμπόσιο.
Η διοργάνωση αυτού του Συμποσίου εντάσσεται στο πλαίσιο του ετήσιου (2023-2024) αφιερώματος της ΔΔΕ Δράμας: «Στοχεύοντας στο μέλλον», στη διάρκεια του οποίου τα σχολεία της ΔΔΕ Δράμας υλοποιούν σχετικές δράσεις. Οι δράσεις αυτές θα παρουσιασθούν τον Μάιο του 2024 στις «Ημέρες Εκπαίδευσης» της ΔΔΕ Δράμας, σε επίπεδο σχολικών μονάδων και κεντρικά. Στο ίδιο χρονικό διάστημα θα πραγματοποιηθεί και η βράβευση των μαθητριών και μαθητών που θα διακριθούν στον 12ο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Εφηβικού Διηγήματος και Ποίησης «Γρηγόρης Πεντζίκης» τον οποίο διοργανώνουμε από το 2010 έως και σήμερα και στον οποίο συμμετέχουν μαθητές και μαθήτριες από σχολεία όλης της χώρας, καθώς και από ελληνόφωνα σχολεία του εξωτερικού.
Τόσο με το ετήσιο αφιέρωμα, όσο και με το Συμπόσιο αυτό, η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας, ανοίγει ένα διάλογο αναφορικά με το ρόλο που μπορεί να έχει η εκπαίδευση, στην καλλιέργεια δεξιοτήτων και στην ανάπτυξη στάσεων των μαθητών και μαθητριών, προκειμένου αυτοί να δημιουργήσουν για να ζήσουν ένα καλύτερο κόσμο στο μέλλον. Ταυτόχρονα, το Συμπόσιο συζητά και τη συμβολή της δια βίου μάθησης στην αλλαγή στάσεων και παραδοχών των πολιτών στο επίπεδο της μη τυπικής εκπαίδευσης και της εκπαίδευσης ενηλίκων.
Σχεδιάσαμε τη δράση αυτή με την ελπίδα και την ευχή πως ο διάλογος αυτός θα έχει συνέχεια και θα προσφέρει σημαντικά και ουσιαστικά πορίσματα στην εκπαιδευτική κοινότητα και στην κοινωνία γενικότερα. Η συμμετοχή σε όλες τις εργασίες του Συμποσίου (βιωματικά εργαστήρια, στρογγυλές τράπεζες, κατάθεση απόψεων και πιθανές δημοσιεύσεις στο περιοδικό, θα είναι δωρεάν και θα συνοδεύονται από βεβαίωση συμμετοχής στις σχετικές διεργασίες.

Πληροφορίες σχετικά με τις διαδικασίες (ανακοινώσεις, πληροφορίες, συμμετοχή, πρόγραμμα, κ.ά) θα αναρτώνται σε ειδικό χώρο του Συμποσίου στην ιστοσελίδα της ΔΔΕ Δράμας https://dide.dra.sch.gr/viomatiko-symposio/

Για εκδήλωση ενδιαφέροντος/συμμετοχή και κατάθεση απόψεων συμπληρώστε τη φόρμα https://forms.gle/UL8TTKRQQ98LE2ry7

Πληροφορίες θα παρέχονται στα τηλέφωνα της ΔΔΕ Δράμας 2521351 -294, -223, -225

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ