Μεταθέσεις εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σχολικού έτους 2024-2025

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ/ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ/ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ

Σε συνέχεια της ανακοίνωσης της εγκυκλίου των μεταθέσεων σχ. Έτους 2024-2025 διευκρινίζουμε τα εξής:

ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ/ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ

Οι 1) αιτήσεις Βελτίωσης καθώς και 2) οι αιτήσεις Οριστικής Τοποθέτησης των ευρισκόμενων στη διάθεση και των νεοδιόριστων του 2024 (εκτός όσων έχουν ήδη οργανική στο Μουσικό Σχολείο Δράμας) υποβάλλονται μέσα στις οριζόμενες προθεσμίες χωρίς ωστόσο να αναγραφούν προτιμήσεις σχολείων. Ως εκ τούτου, στον πίνακα με τα προσωρινά μόρια που θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα μας στις 25-11-2024  δεν θα συμπεριλαμβάνονται τα μόρια εντοπιότητας, συνυπηρέτησης και πρώτης προτίμησης. Τα σχολεία για τους αιτούντες βελτίωσης και οριστικής τοποθέτησης θα δηλωθούν σε δεύτερο χρόνο, στο τέλος του διδακτικού έτους και μετά από πρόσκληση της ΔΔΕ Δράμας. Επισημαίνουμε πως τα απαραίτητα δικαιολογητικά (ακόμη και αυτά που θα χρησιμοποιηθούν για την απόδειξη συνυπηρέτησης και εντοπιότητας) θα πρέπει να κατατεθούν στη ΔΔΕ Δράμας με τον τρόπο που ορίζεται στην εγκύκλιο και μέχρι την ημερομηνία λήξης των αιτήσεων, έως δηλαδή τις 31-10-2024.

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΕΝΤΟΠΙΟΤΗΤΑΣ

Για την απόδειξη της εντοπιότητας αρκεί στο Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης να αναγράφεται η ημερομηνία Κτήσης Δημοτικότητας. Η αναζήτηση των Πιστοποιητικών Οικογενειακής Κατάστασης μπορεί να γίνει από τους εκπαιδευτικούς μέσω του gov.gr με χρήση των προσωπικών κωδικών TAXISNET.

ΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙΣ

Παρακαλούμε πριν την οριστική καταχώριση της αίτησης, να ελεγχθεί ο πίνακας υπηρετήσεων όπως έχει καταχωριστεί στο σύστημα μεταθέσεων  (https://teachers.minedu.gov.gr).

Πληροφορίες:

Γραφείο 226, Δημαρίδου Έφη, Τσιόγκα Ρένα.

Τηλ. 2521351226

Δείτε την εγκύκλιο: