Παλιά, ιστορικά κτίρια των Κυργίων

Τα Κύργια είναι ένα χωριό 2000 κατοίκων σήμερα. Μέχρι το 1922 ήταν ένα τούρκικο χωριό όπως μαρτυρεί και το όνομά του από το τουρκικό kir που σημαίνει ξερός τόπος. Μετά την ανταλλαγή των πληθυσμών η κύρια απασχόληση των προσφύγων κατοίκων του από Μικρά Ασία και Πόντο ήταν η καλλιέργεια του καπνού. Στις αρχές της δεκαετίας του ’60 με την καπνολογική κρίση οι κάτοικοι του χωριού μετανάστευσαν στη Δυτ. Γερμανία, αλλά και σε μεγάλες πόλεις της Ελλάδας. Το πρόβλημα της ανεργίας, αλλά και η απόσταση των 18 χιλιομέτρων από την πόλη της Δράμας είναι ο βασικοί λόγοι που οι κάτοικοι εγκαταλείπουν το χωριό. Έτσι στο πέρασμα των χρόνων οι άνθρωποι φεύγοντας άφησαν πολλά κτίρια εγκαταλειμμένα. Στην αναζήτηση και την καταγραφή που έκανε η ομάδα εντοπίσαμε κτίρια παλιά που είναι ακόμη σε λειτουργία όπως το κτίριο της παλιάς Κοινότητας των Κυργίων που τώρα ανήκει στο Δήμο Δοξάτου, τους παλιούς αλευρόμυλους που είναι ανενεργοί, το παλιό Δημοτικό σχολείο του Βαθυχωρίου και του Ευρυπέδου που είναι κλειστά, το παλιό Γυμνάσιο που είναι υπό ανακαίνιση από ομάδα εθελοντών, μερικά παλιά μαγαζιά κλειστά από χρόνια, παλιά αναπαλαιωμένα σπίτια, όπως ένα μεγάλο αρχοντικό και πολλά παλιά εγκαταλειμμένα σπίτια υπό κατάρρευση. Η ενασχόλησή μας με το πρόγραμμα αυτό έγινε γιατί πιστεύουμε ότι η ιστορία ενός τόπου αποτυπώνεται στα κτίρια και επομένως η διατήρησή τους είναι πολύ σημαντική αν θέλουμε να διαφυλάξουμε την ιστορία του. Μέσα από τα κτίρια μάθαμε πολλές πληροφορίες για τους ανθρώπους που πέρασαν από το χωριό, τη ζωή τους, τις ασχολίες τους, τα ήθη και τα έθιμά τους.

Η παλιά Κοινότητα των Κυργίων υπήρχε πριν το 1922 όπου ήταν… Επί της βουλγαρικής κατοχής το κτίριο βομβαρδίστηκε και στη συνέχεια ξανακτίστηκε. Επί χρόνια στεγαζόταν η τοπική Κοινότητα και στη συνέχεια με το σχέδιο Καποδίστρια και τη συνένωση των Κοινοτήτων έγινε τμήμα του Δήμου Δοξάτου. Σήμερα στο κτίριο αυτό στεγάζεται το ληξιαρχείο, και το τμήμα βοήθεια στο σπίτι και…. Το κτίριο βρίσκεται σε περίοπτη θέση και ομορφαίνει το χωριό θυμίζοντας στους κατοίκους του την ιστορία του.

Δείτε περισσότερα στο συνημμένο:

Παλιά-ιστορικά-κτίρια-των-Κυργίων

0 απαντήσεις

Θέλετε να συμμετάσχετε στη συζήτηση;
Μη διστάσετε να συνεισφέρετε!