Στις 21/03/2022 το 2ο ΕΠΑΛ Δράμας , σε μια προσπάθεια να «μιμηθούν» τον Ερατοσθένη, επανέλαβε το περίφημο πείραμά του για τη εύρεση της περιμέτρου της γης, στην αυλή του σχολείου του! Η συμμετοχή των μαθητών ήταν πολύ μεγαλύτερη από την αναμενόμενη. Έγιναν τελικά 5 (!!!) ομάδες, η μία καλύτερη από την άλλη. Ο ζήλος που επέδειξαν οι ομάδες, αλλά και η τέλεια συνεργασία των μελών τους, οδήγησαν σε άψογα αποτελέσματα!

Είπαν για το πείραμά τους:

“Λόγω της κλίσης του εδάφους αρχικά οριζοντιοποιήσαμε (αλφαδιάσαμε) τα θρανία στα οποία θα γινόταν οι μετρήσεις των σκιών και στις 12:31 οι μετροταινίες, τα μέτρα και τα μοιρογνωμόνια πήραν φωτιά. Ακολούθησαν οι κατάλληλοι υπολογισμοί. Είμαστε πλέον στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε τον μέσο όρο των αποτελεσμάτων:

• Περίμετρος της γης = 40.140,333 Km (Πραγματική περίμετρος = 40.075 Km)
  • Ακτίνα της γης = 6.390,33 Km (Πραγματική ακτίνα = 6.371 Km)”

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τους συναδέλφους που συμμετείχαν στην επανάληψη του πειράματος του Ερατοσθένη!

Ευχαριστούμε τον κ. Παναγιώτη Παζούλη (Υπεύθυνο ΕΚΦΕ Δράμας) για την πολύτιμη βοήθειά του, καθώς και τον κύριο Τσιτσόπουλο Ελευθέριο για την άψογη «κάλυψη» του πειράματος!

Περισσότερα για το 2ο ΕΠΑΛ Δράμας:
2epal-dramas.gr

Διευθυντής: ΥΦΑΝΤΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ